Trzy prawdy o inwestowaniu

Początkujący amatorzy inwestowania muszą uświadomić sobie trzy główne prawdy, które czynią człowieka inwestorem. Oczywiście, jak z każdym prawdami publikowanymi przez ludzi jest jak z wszystkimi innym ludzkimi wytworami, nie są uniwersalne i nie roszczą sobie prawa do uniwersalizmu. Jednak poznanie ich może nas przybliżyć do inteligentnego i świadomego podejmowania decyzji biznesowych, które w dłuższej perspektywie mogą zmienić nas jako ludzi oraz zmienić nasze podejście do tematu inwestowania.

Trzy rady dla inwestorów

w co warto zainwestować pieniądzaPo pierwsze, w inwestowaniu funkcjonuje zasada wyrzeczenia. Inwestowanie jest kwestią przeznaczenia w obieg pieniężny, a ściśle przekazania komuś naszych pieniędzy z jednoczesna obietnicą, że wyciągniemy z tego interesu o jakiś procent większą kwotę niż kwota naszego wkładu. Wyrzeczenie może być np. sumiennym odkładaniem pieniędzy z myślą o ich inwestowaniu w przyszłości. Dla większości początkujących inwestorów tak wygląda początek przygody z inwestowaniem. Po drugie, warto pogodzić się z upływem czasu i dojść do przekonania, że w przypadku inwestowania upływ czasu jest naszym sprzymierzeńcem. Musimy mieć na uwadze, że aby jakaś inwestycja się opłaciła musi być rozciągnięta w czasie. Wielkie skoki wartości akcji i ich spadanie jest cechą gospodarek nieprzewidywalnych i czymś, z czym wszyscy walczą. Zatem hollywoodzki obraz wielkich fortun zgarnianych w przeciągu kilku minut jest bardzo mocnym uproszczeniem i oddaje jedynie promil obecny gdzieś na marginesie rynków kapitałowych. Po trzecie, musimy się pogodzić, że inwestowanie to ryzyko. Może wiązać się z utratą całych naszych oszczędności zbieranych pod wpływem punktu nr 1 i upływem czasu, powodowanym hołdowaniu punktu nr 2. W co warto zainwestować pieniądza, jest pytaniem technicznym, związanym z posiadaną wiedzą i predyspozycjami. Natomiast odpowiednie nastawienie emocjonalne pozwoli uchronić nas przed efektem gorączki złota, według którego możemy łatwo zdeprymować się, kiedy okaże się, że inwestowanie nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością hollywoodzkich produkcji.

Jeżeli posiadamy jakieś oszczędności i myśl o inwestowaniu nie chce od nas odejść to spróbujmy w pierwszej kolejności zagrać w wersję demo, którejś z platform przeznaczonych dla inwestorów, chociażby w wersję demo Giełdy Papierów Wartościowych lub wersję demo rynku FOREX. Pozwoli nam to przekonać się, czy inwestowanie jest dla nas, a jeżeli tak, to zweryfikuje nasze predyspozycje i pozwoli na spokojnie zapoznać się z rynkami bez konieczności inwestowania realnych pieniędzy.

Trzy prawdy o inwestowaniu
Przewiń do góry