Sposoby karmienia zwierząt

Wiadomo, że zwierzęta żyjące na wolności, czyli dzikie, nie udomowione, żywią się same. Zwierzęta udomowione, hodowlane i żyjące w ogrodach zoologicznych są karmione przez ludzi. Zwierzęta wolne żywią się wg zasad łańcucha pokarmowego. Karmione przez człowieka dostają to, co karmiciel uznaje za właściwe, zdrowe i syte. Człowiek- karmiciel opracowuje receptury, zachowuje proporcje, dozuje i dawkuje. Zwierz na wolności zjada to, co uda mu się upolować, kiedy polowanie jest udane.

Jaka karma dla zwierząt?

barf - karma dla zwierzątKarma dla zwierząt powinna być zrównoważona zarówno pod względem jakości, jak i ilości. Musi uwzględniać wiele czynników. A przede wszystkim, czy karmimy zwierzęta hodowlane, czy też domowe psy i koty. Koncentrując się na jedzeniu dla tych, co umilają nam życie i nie są przeznaczone do konsumpcji. Tutaj  znajdujemy , barf – karma dla zwierząt. W tym systemie odżywiania podawane jest surowe mięso, kości, podroby, tłuszcz ryb i mięs konsumpcyjnych, za wyjątkiem wieprzowiny. Elementy te są mielone i mieszane z rozdrobnionymi na papkę niektórymi warzywami i owocami. Tu też są wykluczenia; winogrona i cebula. Zaś mocne rozdrobnienie jest niezbędne dla właściwego strawienia, gdyż w naturze ten pokarm jest już częściowo strawiony, przez żołądek roślinożercy, który stał się ofiarą i pokarmem. Chcąc karmić psa lub kota metoda barf, czyli „biologicznie odpowiednie surowe jedzenie”, co jest tłumaczeniem z języka angielskiego: Biologically Appropriate Raw Food, należy rozpocząć od wczesnego dzieciństwa, po mleku, zamiast suchej karmy. Dieta barf została opracowana w wyniku wieloletnich badań naukowych nad prawidłowym żywieniem zwierząt, skutkującym ich długim, zdrowym życiem i prawidłowym rozrodem. Taka karma przeznaczona jest dla większych zwierząt. Należy zadbać również o prawidłowe dozowanie karmy, adekwatne do wagi zwierzęcia i o stałą porę karmienia. Łatwy dostęp do receptury i pozorna łatwość jej wykonania nie oznacza, że opiekun zwierzęcia, które ma być karmione barf, musi samodzielnie tę karme przygotować, kupując uprzednio wszystkie składniki.

Są wyspecjalizowane firmy produkujące karmę barf i dostarczające ją na rynek. Formy dystrybucji są zróżnicowane. Producent dostarcza bezpośrednio do klienta. karma dostarczana jest do sklepów zoologicznych, a także do przychodni weterynaryjnych, które prowadzą sprzedaż. Karmę barf można również zamówić i kupić za pośrednictwem sklepów internetowych. Warto wiedzieć, że ten sposób odżywiania czworonogów, chociaż mocno i naukowo udokumentowany, ma jednak swoich przeciwników wśród posiadaczy psów i kotów.

Sposoby karmienia zwierząt
Przewiń do góry