Silnik elektryczny i zasilanie maszyn

W przemyśle często zachodzi konieczność zasilania maszyn czy całych linii technologicznych. W zależności od specyfiki procesu oraz wykorzystanych do niego urządzeń zasilanie może polegać na dostarczeniu powietrza czy wody pod odpowiednim ciśnieniem. Niemniej większość obecnie wykorzystywanych w przemyśle maszyn zasilana jest energią elektryczną. Ze względu na nieustanny wzrost cen mediów takich jak właśnie prąd coraz więcej zakładów przemysłowych decyduje się wdrażać innowacje mające na celu lepsze i bardziej wydajne wykorzystanie dostępnych maszyn.

Parametry silników elektrycznych

silniki elektryczne 230vW tym celu stosowane są elementy automatyki oraz nowe obwody sterowania. Niemniej czasami zachodzi konieczność modernizacji parku technologicznego, a w szczególności elementów roboczych. Zaliczyć do tego grona można silniki elektryczne 230v, które są przeważnie wykorzystywane do zasilania poszczególnych maszyn. W zależności od charakterystyki odbiornika zastosowane mogą być silniki o różnej mocy. Największe maszyny potrzebują zasilania trójfazowego, które pozwala wygenerować większą moc. Warto dodać, że silniki służą do zamiany energii elektrycznej na energię mechaniczną. Dużą rolę odgrywa więc ich sprawność tak żeby jak najmniejsza ilość energii elektrycznej spowodowała wykonanie jak największej pracy. Do silników często podłączane są różnego rodzaju mieszadła, turbiny czy stanowią one również elementy układów napędowych bram oraz innych elementów procesu. Jak widać są one powszechnie wykorzystywane na terenie zakładów przemysłowych. W jednej firmie może być ich zainstalowanych kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset. Oczywiście w zależności od przeznaczenia każdy silnik może charakteryzować się inną konstrukcją czy mocą. Niemniej jednak planując inwestycję w optymalizację zużycia mediów należy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę regenerację i konserwację silników. Te o największej mocy powinny być szczegółowo poddane analizie w celu określenia ich parametrów.

Często zdarza się bowiem, że odstają one parametrami od tych dostępnych na rynku. W takim przypadku może zajść sytuacja, w której wymiana silnika na nowy zwraca się po kilkunastu miesiącach. Biorąc pod uwagę trwałość urządzenia, która wynosi kilkanaście lat inwestycja ta może okazać się strzałem w dziesiątkę. Jak widać podczas planowania inwestycji pod uwagę należy wziąć szereg czynników. Często przeprowadzane są również audyty mające na celu przedstawienie ścieżek do osiągnięcia poszczególnych celów. Zużycie mediów jest jednym z najważniejszych czynników, które pozwalają osiągnąć pozytywne wyniki finansowe.

Silnik elektryczny i zasilanie maszyn
Przewiń do góry