Rzepak jako wytrzymała roślina uprawna

Rzepak w Polsce jest najczęściej uprawiana roślina oleista. Z rzepaku robimy olej, na którym smażymy albo dodajemy go do sałatek. Rzepak zazwyczaj wypuszcza kwiaty w maju, a plony zbiera się miesiąc później, a następnie wyciska się z niego olej. Około 40 procent z nasion rzepaku to sam olej, tak więc jak widać opłaca się i jest to jak najbardziej potrzebne oraz dobre pod względem ekonomicznym. Ponieważ rzepak jest bardzo tani, ma go w domu niemal każdy. Prawidłowy rozwój tej rośliny jest oczywiście zależny od jej plonowania oraz nawozu.

Jak dobrze nawozić rzepak? 

nawożenie rzepakuRzepak lubi bardzo wilgotny klimat, najlepsze warunki na wzrost ma w klimacie nadmorskim, jednak w województwie świętokrzyskim również zauważymy sporo rzepaku. Aby rzepak dobrze się rozwijał nawet w średnio przyjaznych mu warunkach, wystarczy tylko i wyłącznie podać mu biostymulator. Rzepak najbardziej lubi opady od kwietnia, wtedy jest tzw punkt kulminacyjny jego rozwoju, tak więc wszystko zależy was nie od intensywności opadów i temperatury od kwietnia do jesieni. Ta roślina jest bardzo odporna na mrozy, może przetrwać az do -15 stopni, ale niestety, da wtedy mniejsze plony. Bardzo istotny, jak w przypadku każdych roślin jest nawożenie rzepaku. Wymaga gleb głębokich żyznych, próchniczych i z dużą zawartością wapnia, gleba również powinna zawierać co najmniej średnią zasobność przyswajalnych form fosforu, potasu i magnezu. Rzepak charakteryzuje się bardzo dużymi wymaganiami pokarmowymi oraz nawozowymi, dlatego bardzo istotne jest nawożenie ziemi w okresie jesiennym fosforem, wapniem, magnezem czy cynkiem. jest to niezwykle istotne. Ponieważ bez tego rzepak nie urośnie wystarczająco dobrze i nie da wystarczających i satysfakcjonujących nas plonów. Warto tez zwrócić uwagę jak nawozić, kiedy gleba jest kwaśna, wtedy nawóz jest najbardziej potrzebny, ponieważ rzepak nie lubi ziem, które nie są bogate w magnez. Nawozów na rynku przyjaznych dla rzepaku, jest mnóstwo trzeba, po prostu wybrać odpowiedni i dobry cenowo. Najczęściej polecany jest wybór właśnie hurtowy i to jeszcze online. 

Rzepak to najbardziej popularna tania roślina oleista w Polsce. Nie wymaga zbyt wiele nawożenia, jest odporna na mrozy, jedyny minusem jej uprawy może być to, że warunki, które jej nie sprzyjają, mogą sprawić, ze mało plonów zbierzemy podczas jej uprawy. jednak nie wymrze całkowicie. istnieją również różnego rodzaju biostymulatory, które warto w dzisiejszych czasach zastosować przy uprawie, zwłaszcza podczas upalnego lata. 

Rzepak jako wytrzymała roślina uprawna
Przewiń do góry