Rodzaje świetlówek akwarystycznych

W zależności od rozmiaru akwarium, jego pojemności, a także typu środowiska, które ma odwzorowywać, różni się rodzaj oświetlenia, jakie się w nim stosuje. W tym celu najczęściej używa się świetlówek, które produkowane są w wielu modelach. Z łatwością dostosować więc można ich długość i średnicę do zapotrzebowania konkretnych akwarystów. Nadają się one nie tylko do tradycyjnych zarybionych zbiorników, ale też do akwariów roślinnych, które zdobywają coraz większe zainteresowanie, jako alternatywna metoda hodowli roślin w domu.

Różnica między świetlówkami led

świetlówki do akwarium t8Rynek akwarystyczny pełen jest różnych modeli oświetlenia. Ich produkcja opiera się na najskuteczniejszych technologiach. Dlatego świetlówki led stały się obecnie najchętniej wybieraną formą doświetlania akwariów. Wśród nich wyróżnia się dwa główne typy, różniące się budową i zastosowaniem. W zależności od tego, jak duży jest zbiornik oraz jakie środowisko ma imitować, wybrać można świetlówki do akwarium t8 lub t5. Pierwszy z nich ma średnicę 26 mm i większe natężenie światła. Dlatego zaleca się jego stosowanie w zbiornikach o dużej pojemności, dzięki czemu można dostarczyć odpowiednich warunków wszystkim roślinom i zwierzętom, nawet w okolicach dna. Pamiętać przy tym należy, że woda rozprasza światło nieco inaczej w zależności od tego, czy jest słodka, czy zasolona. Modele t5 charakteryzują się średnicą 16 mm, co sprawia, że są szczególnie chętnie wykorzystywane w małych akwariach. Natężenie światła jest też o wiele niższe, dlatego należy dobrać je odpowiednio do zagęszczenia roślinności. Może się bowiem okazać, że jego promienie nie przenikną do dolnej części zbiornika, co sprzyja rozwojowi niepożądanych glonów i zaburza prawidłowy rozwój zwierząt. Ponadto należy dobrać odpowiednią barwę światła. W zależności od tego, czy fauna i flora hodowana w akwarium pochodzi ze stref tropikalnych czy nie, wymagane będzie użycie świetlówek emitujących odpowiednią mieszaninę światła białego, niebieskiego i czerwonego. Pozwoli to na właściwy przebieg fotosyntezy u roślin, a także wybarwianie się ryb.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów oświetlenia przeznaczonego dla akwarystów. Wśród nich najpopularniejsze są świetlówki led. Produkowane są w dwóch typach: t8 i t5. Różnią się między sobą średnicą. Pierwsze przeznaczone są do dużych zbiorników, które wymagają naświetlania o wysokim natężeniu. Drugie natomiast można z łatwością dopasować do niewielkich zbiorników. Poszczególne modele różnią się też barwą światła, która musi być dobierana odpowiednio do gatunków roślin i zwierząt hodowanych w zbiorniku.

Rodzaje świetlówek akwarystycznych
Przewiń do góry