Rodzaje nawozów wapniowych

 Nawozy pozwalają dostarczyć roślinie wszystkich niezbędnych dla jej prawidłowego wzrostu składników odżywczych. Co więcej mogą one także wykazywać określony charakter chemiczny. Dokładniej chodzi o ich wartość pH. Istnieją rodziny roślin, które dobrze czują się w kwaśnym podłożu oraz rośliny, które do swojego poprawnego rozwoju potrzebują alkaicznej gleby. Nawozy pozwalają także na zmianę pH gleby w taki sposób, by z gleby o odczynie kwasowym zrobić glebę o charakterze obojętnym lub lekko zasadowym. Wszystko będzie zależne od rodzaju zastosowanego nawozu. 

Jak wybrać odpowiedni nawóz dla roślin? 

odkwaszające nawozy wapnioweKażda roślina posiada określony rodzaj gleby, który najbardziej służy jej odpowiedniemu wzrostowi i rozwojowi. Rośliny, które potrzebują gleby o odczynie zasadowym najczęściej nawozi się nawozem o pH alkalicznym. W glebie kwasowym ich wzrost może być zaburzony, ponieważ rośliny nie będą w stanie pobierać odpowiednich ilości składników oraz wody. Ostatecznie prowadzi to do słabszego rozwijania się rośliny, a w przypadku roślin uprawnych widocznie zmniejszają się plony. Odkwaszające nawozy wapniowe najczęściej pozyskiwane są z wapnia palonego lub węglanu wapnia. Wapno palone uzyskuje się podczas procesu prażenia wapnia kamiennego. Są cenione ze względu na szybkość ich działania. Dodatkowo są bardzo reaktywne i charakteryzują się bardzo dobrą rozpuszczalnością. Dobroczynnie wpływają na strukturę gleby oraz zwiększają aktywność dobrej flory bakteryjnej obecnej w ziemi. Wapno palone dość znacząco zmienia odczyn gleby, dlatego też stosowane jest w uprawach określanych mianem profesjonalnych. Z kolei węglan wapnia znacznie częściej stosowane jest w przypadku ogródków przy gospodarstwach przydomowych. Pozwala na niedrastyczną zmianę odczynu gleby. Jego działanie można określić jako wolne, a efekty widoczne są dopiero w późniejszej perspektywie czasu. Co ciekawe jednak im dłużej stosuje się węglan wapnia tym wraz z postępem czasu można zmniejszać jego dawki oraz wydłużać czas jego podawania. Efekt ten utrzymuje się stosunkowo długo. Jest to substancja bezpieczna dla roślin i bardzo rzadko odnotowywane.

Nawozy wapniowe często zawierają także dodatek innych pierwiastków, które pozwalają uzupełnić najważniejsze składniki odżywcze wielu roślinom. Co więcej przed wyborem odpowiedniego nawozu dla konkretnego podłoża wymaga w pierwszej kolejności wykonania pomiaru odczynu gleby. Tylko znajomość charakteru ziemi pozwoli odpowiednio dobrać nawóz do potrzeb rośliny. Co więcej nawozy największą skuteczność wykazują podczas stosowania w odpowiednich terminach.

Rodzaje nawozów wapniowych
Przewiń do góry