Praca w oczyszczalni ścieków

Wielu ludzi uważa, że jestem osobą, która zajmuje stanowisko podrzędne i nieciekawe. Mówią, że pracując w oczyszczalni nie mam ambicji. Nic bardziej mylnego. Ta opinia wynika z ich niewiedzy, bo mało kto wie, na czym polega taka praca. ile się tutaj zarabia i jak odpowiedzialną funkcje pełnimy. Działalność pracownika w oczyszczalni może być bardzo zróżnicowana. Jestem mechanikiem przemysłowy m pracującym na tym stanowisku już ponad piętnaście lat. Nie mam zamiaru zmieniać mojej pracy.

Na czym polega praca w oczyszczalni ścieków?

oczyszczalnie ścieków łódźSwoje życie zawodowe rozpocząłem od stażu w oczyszczalni znajdującej się w Łodzi. Byłem akurat na studiach mechatronicznych, a zaocznie robiłem dodatkowo licencjat z ochrony środowiska. Już wtedy wiedziałem, co chcę robić w przyszłości. O stażu w oczyszczalni dowiedziałem się poprzez ogłoszenie w urzędzie pracy. Wiedziałem, że aby mieć bezpieczną i dobrze płatną pracę z perspektywami muszę się starać, a więc dałem z siebie ile mogę na stażu i w ten sposób zostałem przyjęty. Ta praca to ogrom roboty oraz ciągłość zmian. Ścieki są wytwarzane codziennie, nie występują cykliczne wahania. Każdemu pracownikowi przypisany jest oddzielny obszar działań na określony tydzień, za który jest on jest odpowiedzialny. Obejmuje to na przykład sprawdzanie maszyn i ich zdolności transportowych, czy są dobrze nasmarowane. Tak, bardzo skomplikowane urządzenia posiadają oczyszczalnie ścieków Łódź na przykład dysponuje nowoczesnymi urządzeniami, które nie każdy potrafi obsługiwać. Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych, ale wątpię, by ktoś w tym mieście potrafił naprawić takie urządzenie, jak ja. Kiedy zaczynałem pracę  powierzono mi konserwację całego zakładu w zakresie prac ślusarskich. Obejmuje to zarówno prace remontowe i przebudowy, jak i nowe prace budowlane. Z czasem zostałem przeszkolony z konserwacji silników. Naprawy silnika w oczyszczalni ścieków są pracami, którymi najbardziej lubię. W tej pracy żaden dzień nie jest taki sam, wciąż uczymy się czegoś nowego. Oczyszczalnia ścieków oferuje bardzo zróżnicowane stanowiska pracy, szczególnie z punktu widzenia mechaniki.

Moja praca jest wykonywana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz oczyszczalni, co jest dobre aby uniknąć rutyny. Niektóre zadania są wykonywane samodzielnie, inne  zaś w pracy zespołowej. Trzeba być na bieżąco z nowościami technologicznymi, robić różnorodne kursy, czy osobiście ucząc się nowych działań na miejscu, zgodnie z wymaganiami. Szczególnie w przypadku ślusarzy i elektryków, którzy wciąż są nowicjuszami w dziedzinie technologii oczyszczalni ścieków, niezbędne jest nauczenie podstaw obsługi takich zakładów poprzez specjalne szkolenia.

Praca w oczyszczalni ścieków
Przewiń do góry