Jak skutecznie pozbyć się twardej wody?

Dla zdecydowanej większości mieszkańców polskich miast, uzdatnianie wody jest koniecznością. Jakość wody czerpanej ze studni bywa różna, zazwyczaj jednak jej parametry nie są wystarczająco dobre, aby można było używać jej swobodnie bez uprzedniego uzdatnienia. Woda z wodociągów, wydawać by się mogło, powinna być dobrej jakości, jednak to złudzenie. Najczęściej borykamy się z problemem twardej wody z wysoką zawartością wapnia i magnezu.

Dlaczego zmiękczanie wody się opłaca?

skuteczne zmiękczacze wodyW większości polskich miast wodociągi zaopatrują nas w wodę twardą lub bardzo twardą, która niestety jest zabójcza dla wielu urządzeń gospodarstwa domowego. Poprzez działanie twardej wody borykamy się z częstymi awariami, a w efekcie skróconą żywotnością takich urządzeń jak pralka, zmywarka, czy kotły grzewcze. Nie wspominając już o czajnikach z grubą warstwą kamienia na dnie, czy trudnym do usunięcia osadzie z armatury i kabiny prysznicowej. Z problemem pomogą się uporać skuteczne zmiękczacze wody. Urządzenia te posiadają złoże filtracyjne w postaci żywicy jonowymiennej, która wypłukuje z wody związki wapnia i magnezu. Złoże to, dla właściwego funkcjonowania, musi być poddawane regularnej regeneracji, ponieważ po jakimś czasie traci swoje właściwości. Owa regeneracja to płukanie złoża solanką. W urządzeniach do uzdatniania wody należy zatem stale kontrolować poziom soli w zbiorniku regeneracyjnym, a w razie potrzeby uzupełniać jej zapas. Popłuczyny z płukania złoża kierowane są do kanalizacji, ze względu na niekorzystne parametry, nie nadają się nawet do podlewania roślin. Skuteczne zmiękczacze wody to rozwiązanie wielu problemów, związanych z twardą wodą w instalacji. Przede wszystkim będziemy mogli zapomnieć o osadzie z kamienia w łazience. Kamień nie powstaje także w urządzeniach grzewczych, które są na niego szczególnie narażone, innymi słowy, zwiększamy skutecznie ich żywotność. Miękka woda w domu to także brak konieczności używania zmiękczających tabletek do zmywarki i pralki. Nie narażamy sprzętów AGD na wszelkie awarie, jakie wiążą się z osadzającym się kamieniem.

Twarda woda to nie jedyny powód, dla którego konieczne jest skuteczne jej uzdatnianie. Innym problemem jest nadmiar żelaza i manganu w wodzie czerpanej ze studni. Tutaj również przyda się stacja uzdatniania wody, różnica będzie jednak obejmować złoże filtracyjne wykorzystane w urządzeniu. Przy regularnej kontroli stacji uzdatniania, oraz jej odpowiedniej eksploatacji, będziemy mogli cieszyć się w domu wodą o najlepszych parametrach, bez względu na jej źródło.

Jak skutecznie pozbyć się twardej wody?
Przewiń do góry