Jak nawozić truskawki?

Truskawki są przez nas spożywane bardzo często i chętnie je wykorzystujemy do wielu różnych przetworów. Bardzo chętnie narzekamy również na ich ceny w sezonie. Jednak zbyt rzadko zadajemy sobie pytanie, ile należy włożyć czasu, pracy oraz pieniędzy, abyśmy my cieszyli się dobrym owocem, który zachwyca kolorem i smakiem. Tak naprawdę większość z nas nie ma zielonego pojęcia, na czym polega uprawa truskawek. Jak się okazuje nie jest ona tak prosta, jak wydaje się większości z nas i naprawdę bywa niesamowicie wymagająca.

Nawożenie truskawek – jak?

poprawne nawożenie truskawekJeśli chcemy, aby nasze plony zachwycały obfitością i były bardzo dobrej jakości powinniśmy dokładnie przemyśleć, jakie substancje zastosujemy, aby były one odpowiednio odżywione. Tak naprawdę poprawne nawożenie truskawek nie jest tak prostą czynnością, jak myślimy i niesamowicie łatwo jest popełnić błąd, który sprawi, że nasze plony nie będą nic warte. Na starcie musimy pamiętać o tym, że truskawka ma dość małe wymagania dotyczące nawożenia, a więc nawożenie powinno być raczej umiarkowane i przeprowadzane w odpowiednich terminach. W innym wypadku niestety nasze plony mogą na tym bardzo ucierpieć. Powinniśmy wiedzieć o tym, że tuż przed założeniem plantacji powinniśmy odpowiednio poprawić właściwości gleby. Powinno być to związane ze zwiększeniem ilości próchnicy. W tym celu możemy użyć obornika lub np. zielonego nawozu. Jeśli nasza gleba już jest zasobna w próchnicę, to możemy darować sobie stosowanie obornika. Niestety wciąż będziemy musieli zadbać o kwasowość gleby. Tak naprawdę powinniśmy tutaj kierować się głównie pH gleby, które w tym wypadku powinno wahać się w granicach od 5,5 do 6,5. Niestety w momencie, gdy pH jest nieodpowiednie, nasz truskawka nie rośnie odpowiednio i nie jest w stanie w prawidłowy sposób pobierać składników. Poprawianie kwasowości gleby nazywa się wapnowanie i należy przeprowadzić je również przed założeniem plantacji. Powinniśmy również pamiętać o odpowiednim nawożeniu startowym, dzięki czemu nasze truskawki od razu dostaną potrzebną dawkę azotu.

Wbrew pozorom założenie plantacji truskawek oraz ich uprawa nie jest wcale tak prosta, jak niektórym może się wydawać. Wszystko oczywiście zależy od konkretnej odmiany truskawki. Tak naprawdę każda z odmian może mieć nieco inne wymagania, chociaż z reguły różnią się one raczej niewiele. Zanim zdecydujemy się na założenie własnej plantacji truskawek, powinniśmy przede wszystkim zapoznać się z zasadami nawożenia oraz ogólnej uprawy. Tylko wtedy nasze plony będą w stanie nas zaskoczyć.

Jak nawozić truskawki?
Przewiń do góry