Jak bezpiecznie zorganizować wycieczkę szkolną

Na nauczycieli spada odpowiedzialność za zdrowie dzieci znajdujących się w czasie zajęć lekcyjnych. W szczególności ta odpowiedzialność jest w przypadku wyjazdów klasowych, jakimi są wycieczki szkolne. Wówczas nauczyciel musi mieć oczy dookoła głowy niezależnie od tego, w jakim wieku są dzieciaki, czy to szkoła podstawowa, czy liceum, zawsze może zdarzyć się nieszczęście, dlatego też bezpieczna organizacja wycieczek to podstawa!

Jakie kwestie determinują bezpieczną wycieczkę szkolną?

wycieczki szkolne w KielcachWpływ na udaną i bezpieczną wycieczkę szkolną ma wiele czynników. Przede wszystkim musi być zgoda rodzica na to, ażeby dziecko mogła uczestniczyć w wycieczce szkolnej. Rodzic musi oświadczyć, na jakie choroby jego podopieczny choruje oraz czy ma alergie. Dzięki temu nauczyciel będzie miał wiedzę na temat stanu zdrowia uczniów. Każde dziecko biorące udział w wycieczce szkolnej, szczególnie kilkudniowej powinno się do tego odpowiednio przygotować pod względem ekwipunku. By bezpiecznie spędzić czas musi mieć wygodne buty oraz ubranie w tym nieprzemakalną kurtkę. CO się stanie, gdy na wycieczce szkolnej spotka deszcz? Osoby źle przygotowanie mogą się przeziębić. Jadąc na przykład w góry trzeba mieć dobre obuwie do chodzenia po skałach – to na przykład jest wymagane, jak organizujemy wycieczki szkolne w Kielcach zwiedzając Góry Świętokrzyskie. Bezpieczeństwo uczniów na wycieczce szkolnej to również prawidłowo funkcjonujący pojazd, jakim z reguły jest autokar. Kierowca musi być sprawdzony pod kątem trzeźwości. Można wezwać do tego celu, by sprawdziła stan kierowcy, a także stan samego pojazdu i jego funkcjonowania. W autokarze powinny być pasy, by dzieci bezpieczne przedostały się w miejsce pobytu. Nocleg powinien również stanowić bezpieczne schronienie oraz spełniać wszelkie standardy bezpieczeństwa. Wycieczka szkolna musi być prowadzona przez odpowiedzialnego opiekuna. Zasada jest taka, że za dziesięć osób odpowiada jeden nauczyciel, dlatego też wielokrotnie na wycieczkę jeździ kilku nauczycieli naraz.

Powyżej ustalono podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas wycieczek szkolnych. Nie wspomniano jeszcze o jednym – o odblaskach, które powinny posiadać dzieci podczas pieszych wędrówek. Będą bezpieczne na drodze. Jadąc na wycieczki szkolne można również zakupić dla nich czapeczki w jednym kolorze, ażeby wszystkie dzieci trzymały się razem w kupie i się nie zgubiły. Wszystkie te kwestie, o których wspomniano determinują bezpieczeństwo podczas standardowej, kilkudniowej wycieczki organizowanej przez szkołę.

Jak bezpiecznie zorganizować wycieczkę szkolną
Przewiń do góry