Iglasty krzew – jałowiec płożący

 

Wśród iglastych krzewów sadzonych jako rośliny ogrodowe najpopularniejszy jest jałowiec płożący. Można go sadzić na skarpach, skalniakach i w różnych kompozycjach rabatowych. Swoją popularność zyskał dzięki swoim niewielkim wymaganiom oraz dużym wyborem odmian, które są dostępne na rynku. Jakie odmiany najlepiej wybrać do naszego ogrodu i jak dbać o tą roślinę?

Hodowla jałowca płożącego

jałowiec płożący cenaTa roślina posiada długie, pokładające się pędy, które tworzą gęste dywany. Jego owocami są ciemnogranatowe szyszkojagody, które pokryte są niebieskim nalotem. Jałowiec płożący dorasta do 30 centymetrów wysokości. Jego uprawa najlepiej udaje się na słonecznym stanowisku oraz w suchej przepuszczalnej glebie. Preferuje on odczyny od lekko kwaśnych do zasadowych. Jest to roślina, która idealnie dostosowuje się do warunków środowiskowych dlatego nie będzie jej przeszkadzać susza, ani zanieczyszczone powietrze. Nie wymaga okrywania na zimę, ponieważ doskonale znosi niskie temperatury. W jego uprawie warto stosować ściółkę z kory sosnowej. Dzięki niej utrzymamy prawidłowy poziom wilgotności podłoża oraz dostarczymy do gleby cennej próchnicy, co pozytywnie wpłynie na rozwój krzewu. Dobrze znosi przycinanie i sprzyja ono przede wszystkim zagęszczeniu się krzewu. Późną wiosną należy usuwać gałęzie, które są uszkodzone, przemarznięte lub porażone przez choroby. Wybierając jałowiec płożący cena, z którą się spotkamy zależna będzie od konkretnej odmiany. Istnieje ich wiele. Odmiana Alpina jest jedną z najstarszych, która po dziesięciu latach uprawy może osiągnąć średnicę od jednego do dwóch metrów. Jej igły przybierają kolor niebieskawo-zielony. Blue Chip jest rośliną o średnim wzroście, a jej pędy pełzają po ziemi co sprawia, że jest idealną odmianą okrywową. Golden Carpet wolno rośnie, ale przyciąga uwagę dzięki złocistożółtemu ubarwieniu. Najczęściej wybierana odmianą jest jałowiec płożący Wiltonii. Przeznaczona jest do sadzenia jako roślina okrywowa i dorasta nawet do trzech metrów szerokości. Ma niebiesko-zielone zabarwienie.

Roślina jaką jest jałowiec płożący mocno rozrasta się wszerz i jest łatwa w uprawie. Szybko adaptuje się w nowym otoczeniu i jest atrakcyjna dla oka przez cały rok. Jego odmiany różnią się miedzy sobą wyglądem igieł, zabarwieniem, siłą wzrostu i rozmiarami, do których rosną. Pasuje on do ogrodów niezależnie od stylu w jakim są one urządzone. Są idealnymi ozdobami do ogrodów skalnych i murków, umacniają również skarpy. Ta roślina okrywowa dobrze będzie się prezentować w każdym zakątku naszego podwórka.

 

Iglasty krzew – jałowiec płożący
Przewiń do góry