Grys – zastosowanie w ogrodzie

Szukając inspiracji na urozmaicenie ogrodu i stworzenie z niego wyjątkowego miejsca, warto zwrócić uwagę na grys. Jest to materiał, który można wykorzystać na wiele sposobów. Świetnie nadaje się na nawierzchnię ścieżek i dróżek, jako tło dla roślin i praktyczne wypełnienie przestrzeni między nimi, a także jako element oczek wodnych oraz ambitnych kompozycji roślinnych. 

Ciekawe kompozycje z wykorzystaniem grysu 

grys ogrodowy lubuskieKruszywo będące przedmiotem niniejszego tekstu to materiał naturalny i świetnie komponujący się z otoczeniem. Ma postać drobnych kamyków o nieregularnych i zróżnicowanych kształtach. Powstaje na skutek mechanicznego kruszenia litej skały. W zależności od tego, z jakiego kamienia powstał, wykazuje określone właściwości. Występuje także w różnych barwach i odcieniach. Oprócz szarego, czarnego białego i bezowego, możemy spotkać kamyczki w odmianach czernieni, brązów, zieleni czy granatu. Istnieją także grysy wielobarwne. Pod względem kolorystycznym istnieje więc duże pole manewru. Gdy chcemy obejrzeć grys ogrodowy lubuskie jest do tego odpowiednim miejscem. Znajduje się tu wiele składów kruszywa, gdzie można zaopatrzyć się w dowolny jego rodzaj. Wracając jednak do kwestii jego zastosowania, warto przytoczyć kilka przykładów. Grys może zająć w ogrodzie ważne miejsce i wpłynąć na jego estetykę. Wykorzystuje się go do układania ścieżek i alejek, a także podjazdów. Sypie się go na obrzeżach grządek i rabatek a także wokół domu. Prezentuje się bardzo ładnie i spełnia swą rolę praktyczną. Dobrze wygląda także w zestawieniu z roślinami, toteż często bywa używany do wypełniania przestrzeni między nimi. Pojedyncze rośliny na tle grysu dają świetny efekt wizualny. Powierzchnia kamyczków zapobiega nadmiernemu zachwaszczeniu a przy tym pozwala zachować odpowiednią wilgotność gleby, uniemożliwiając jej szybkie wysychanie. Grys często używa się także do wypełnienia dna oczek wodnych. Najlepiej nadaje się do tego materiał powstały z bazaltu lub marmuru, o jasnych odcieniach. Można dodatkowo posadzić odpowiednie rośliny na dnie oczka.

Przez warstwę przezroczystej wody kompozycja będzie dobrze widoczna. Stworzy ładne tło dla kolorowych rybek. Kolejnym przykładem wykorzystania grysu w ogrodzie są rabaty i klomby. Odgrywa on tu znacznie większą rolę dekoracyjną, niż w omawianych dotychczas przypadkach. Kamyki są specjalnie dobierane i komponowane. Zestawia się je w sposób bardzie przemyślany w roślinami. W najbardziej ambitnej wersji z grysu układa się wzory dopełnione roślinami.         

Grys – zastosowanie w ogrodzie
Przewiń do góry