Czym są i jak działają falowniki?

falowniki

Moje zainteresowanie urządzeniami elektrycznymi przeradza się w prawdziwą pasję. Wiem już coraz więcej na ich temat, ale wciąż jeszcze nie poznałem wszystkich. Niedawno poszedłem do warsztatu i usłyszałem tam o urządzeniach zwanych falownikami. Gdy tylko usłyszałem tę nazwę, zapragnąłem dowiedzieć się więcej, a nawet zgłębić każdy szczegół ich konstrukcji i budowy. W domu sięgnąłem po starą encyklopedię, która wydawała mi się niezwykle rzetelnym i bogatym źródłem informacji na każdy temat.

Cechy i zasada działania falowników

falownikiZacząłem wertować strony i znalazłem bardzo wiele informacji dotyczących tych urządzeń. Dowiedziałem się, że falowniki zamieniają prąd stały na przemienny. Już to wydało mi się interesujące, ale wtedy nie wiedziałem jeszcze o kolejnej ich cesze. Otóż ów prąd przemienny, w który zostaje zamieniony prąd stały, charakteryzuje regulowana częstotliwość wyjściowa. Klasnąłem w dłonie, kiedy to usłyszałem, bo wydało mi się to szalenie interesujące, jednak zaraz po tym moje oczy natknęły się na zapis dotyczący modulacji szerokości impulsów, co skłoniło mnie do dalszego czytania. Regulacja częstotliwości wyjściowej nie występuje we wszystkich falownikach, ale w modelach, które cechują się tym ulepszeniem, wraz ze zmianą częstotliwości reguluje się także wartość napięcia wyjściowego określana jako skuteczna. Zapragnąłem dowiedzieć się czegoś więcej na temat historii tych fantastycznych urządzeń. Dowiedziałem się, że kiedyś stosowane były modele tyrystorowe, czyli zawierające półprzewodniki o specyficznej czterowarstwowej budowie oraz wyposażone w trzy elektrody. W encyklopedii znalazłem także informację dotyczącą rodzaju falowników względem źródła zasilania. Otóż urządzenia te można podzielić na modele napięcia oraz prądu. Pierwsze z nich, jak łatwo się domyślić, mają wbudowany na wejściu kondensator i są zasilane ze źródła napięcia. Drugi typ urządzeń z kolei ma zainstalowany na wejściu dławnik. Źródłem zasilania falowników prądu jest źródło prądowe. Na sam koniec znalazłem niezwykle przydatną informację odnośnie tego, że urządzenia tego rodzaju są podzielone także ze względu na metody sterowania – istnieją modele wektorowe i skalarne.

Świat falowników jest bardzo bogaty, a urządzenia te występują w bardzo wielu odmianach. Zasadą działania tego rodzaju sprzętu jest zamiana prądu stałego na przemienny, który charakteryzuje regulowana częstotliwość wyjścia. Dawniej stosowane były urządzenia tyrystorowe, obecnie sterowanie falowników odbywa się za pomocą zaawansowanych procesorów sygnałowych. Sprzęt tego typu można podzielić ze względu na urządzenie, jakie występuje na ich wejściu – w jednym przypadku to jest dławnik, a w drugim kondensator.

Czym są i jak działają falowniki?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry